روز شمار حصر:
رحیمی هیچ تخلفی ندارد

دفاع از معاونی که پرونده فساد میلیاردی دارد

رحیمی هیچ تخلفی ندارد
رحیمی هیچ تخلفی ندارد

فرهمند علیپور

محمود احمدی نژاد می گوید که معاون اولش "محمد رضا رحیمی" هیچ تخلفی ندارد حتی یک خط! "خبرنامه دانشجویان ایران" وبسایتی که در تقابل با "خبرنامه امیرکبیر" و "ادوار نیوز" راه اندازی شده، با حامد ملاداودي دبير دفتر تحكيم وحدت ، ( شاخه مورد حمایت دولت ) گفتگویی انجام داده است تا این دانشجو از دیدار اخیر محمود احمدی نژاد با دانشجویان عضو این تشکل که اخیرا و بدون حضور خبرنگاران صورت گرفت کسب خبر کند.

رحیمی متخلف است، دفتر ریاست جمهوری سانسور می کند

این دانشجو با یادآوری این موضوع که "مدتهاست" تشكل‌هاي مؤثر دانشجويي در سطح دانشگاه‌ها با رئیس دولت دیداری نداشته اند، به موضوع تخلفات رحیمی اشاره کرد و گفت: در بحث آقاي رحيمي به نظر ما بايد پيگيري‌هاي قضايي لازم انجام شود و مثل همه پرونده‌ها در قوه قضاييه بايد روند معمول طي شود و اين قضيه در كشور ما بايد جا بيافتد كه هيچ كس در هيچ مقامي مصونيت قضايي نسبت به تخلفات اجتماعي ندارد. در اين قضيه بحث رئيس‌جمهور اين بود كه: "آقاي رحيمي حتي يك خط تخلف هم ندارد و من چون مطمئنم ايشان تخلفي ندارد، بنابراين از او استفاده كردم ."

ملاداودی همچنین با اشاره به پخش نشدن سخنان انتقادی دانشجویان از رئیس جمهور در صداو سیما می گوید: "واقعيت اين است كه آن چيزي كه از صدا و سيما پخش شد، تهيه شده از طرف دفتر رياست‌جمهوري بود و بالاخره به علت ملاحظاتي كه دفتر رياست‌جمهوري دارد كه در واقع به ما هم ارتباطي ندارد، بسياري از بخش‌هاي جلسه منعكس نشد و جلسه خيلي فراتر از چيزي بود كه از صدا و سيما پخش شد."

تخلف مالی میلیاردها تومانی

احمدی نژاد در حالی به دفاع تمام قد از معاون اول خود برخاسته و او را بدون حتی "یک خط تخلف" معرفی می کند که چهره های شاخص و میانه روی اصولگرا اتهامات سنگینی را متوجه رحیمی می کنند.

اسفند ماه سال گذشته، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه از بازداشت يک باند فساد اقتصادی در يک شرکت دولتی خبر داده و گفته بود: " افراد اين باند توانسته‌اند با جعل اسناد دولتی و قضايی، ميلياردها تومان به حقوق مردم و بيت‌المال خسارت وارد کنند که فقط اختلاس يک نفر از آنان شش ميليارد تومان است."

چندی بعد و با پایان یافتن تعطیلات نوروزی اتفاقی رخ داد که همگان فهمیدند خبری که رئیس دستگاه قضا اعلام کرده بود، پرونده ای بزرگ در ابعاد ملی است که پای افراد بلند پایه ای از دولت نیز در آن گیر است و همین موجب فشار بر صادق لاریجانی شده است. روز 15 فروردین ۲۳۳ نماينده مجلس در نامه ای به رييس قوه قضاييه با اشاره به اين که "بر اساس اخبار موثق در مورد مبارزه با مفاسد دانه‌درشت‌ها فشارهايی متوجه جنابعالی شده است" از وی خواستند مبارزه با فساد را از «بالا» شروع کند "خواه متهم از مسئولان بلندپايه کشور باشد خواه فرزند مقامات باشند."

همان روز وبسایت خبری " الف" که به احمد توکلی، از نمایندگان اصولگرای شاخص مجلس نزدیک است در گزارش مربوط به نامه نمایندگان مجلس به رییس قوه قضاییه انگشت اشاره مجلس را متوجه آقای رحیمی کرده بود و عکسی از وی را همراه با این گزارش منتشر کرده بود.

افشاگری نمایندگان

روز 17 فروردین، به فاصله دو روز پس از انتشار نامه نمایندگان، الیاس نادران دیگر نماینده شاخص اصولگرای مجلس هشتم طی سخنانی در صحن علنی مجلس ، رسما "محمدرضا رحیمی" را به عنوان سردسته باند فساد اقتصادی خیابان فاطمی معرفی کرد. او گفت: "آقای رحيمی رييس حلقه فساد در خيابان فاطمی است که نسبت به جمع آوری منابع از محل منابع فاسد و توزيع آن تصميم گيری می کرده است و اکنون تقريبا همه اعضای اين شبکه فاسد اقتصادی در خيابان فاطمی دستگير شده اند الا معاون اول فعلی رییس جمهور."

وی اضافه کرده است: "اينکه کسی را به دليل مسئوليت اجرايي اش از دستگيری مستثنی می کنند نه عادلانه است نه پذيرفتنی. شبکه فساد اقتصادی خيابان فاطمی متشکل از افرادی به اسامی جابر ابدالی، الياس محمودی، مسعودی و برخی افراد بوده که همه اين افراد دستگير شده اند."

الیاس نادران درباره جزییات این پرونده گفت:"در مورد اين که گفته می‌شود رحيمی در توزيع پول‌ها نقش نداشته و چک‌ها را جابر ابدالی امضا می‌کرده است هم بايد گفت حساب و چک‌ها از جابر ابدالی است اما خط موجود در چک‌ها مربوط به فرد ديگری است و مشخص کردن اينکه خط متعلق به چه کسی است کار سختی نيست و مهم‌تر از توزيع پول منشاء فاسدی است که پول‌ها از آن تامين شده و رحيمی بايد نسبت به آن به مردم و دستگاه قضايی پاسخ دهد".

حمله احمدی نژاد به برادران لاریجانی و افشای زمین خواری 3000 هکتاری !

تلاش ها و پی گیری برادران لاریجانی در قوه قضائیه و پارلمان برای برکناری معاون اولی که فسادش مشهود بود همچنان ادامه داشت که محمود احمدی نژاد در جمع مردم کرمان به معرفی یکی از "دانه درشت های" فساد اقتصادی پرداخت. احمدی نژاد که همواره تنها به سر دادن شعارهایی در خصوص افشای دانه درشت های اقتصادی بسنده کرده بود این بار از فردی نام برد که در اطراف شهر تهران بیش از سه هزار هکتار از زمین های دولتی را تصرف کرده است و نه وزیر جهادکشاورزی قبلی و نه وزیر فعلی نتوانسته اند زمین ها را پس بگیرند. همان زمان رسانه های نزدیک به احمدی نژاد نام این فرد را فاش کردند و او کسی نبود جز " محمد جواد لاریجانی" برادر صادق و علی لاریجانی.

رئیس دولت دهم همچنین در سخنانش علی لاریجانی رئیس مجلس و صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه را مورد حمله قرار داده و بدون اشاره مستقیم، آنان را نیز شریک جرم و همکار با کسی عنوان کرده که در اطراف تهران 300 هکتار زمین را غصب کرده و آنان قصد دارند این اقدام وی را قانونی کنند. احمدی نژاد بدون نام بردن، مجلس به ریاست علی لاریجانی را به تلاش برای تصویب قانونی متهم کرده که در پی آن جواد لاریجانی می تواند برای این زمین ها سند مالکیت دریافت کند و ادامه داده است که اگر دولت در مقابل این عمل مقاومت کند قوه قضائیه – به ریاست دیگر برادر لاریجانی – اقدام به صدور این سند مالکیت خواهد نمود.

همان زمان بسیاری از کسانی که سخنان رئیس دولت دهم را شنیدند پی بردند که احمدی نژاد می خواهد که با این کار برادران لاریجانی را زیر فشار قرار دهد تا آنان از ادامه رسیدگی پرونده رحیمی منصرف شوند. پرونده ای که به گفته قوه قضائیه پرونده رحیمی در حال اتمام جمع آوری مدارک بود و قرار بود که رسیدگی به آن آغاز شود.

ماجرای خیابان فاطمی چیست؟

به گزارش وبسایت امروز؛ در سال اول ریاست جمهوری احمدی نژاد در میدان فاطمی دو شرکت به ثبت رسید، یکی از این شرکت ها که موسسه فرهنگی، ورزشی، هنری و جهانگردی بود با نام “آرمان گستران میهن” و دیگری “ستون استوار جهان” و به مدیریت برادران ابدالی آغاز به کار کرد. فساد مالی این شرکت ها به این صورت بود که جعفر و علی ابدالی برای گرفتن وام های کلان از بانک مرکزی اقدام می کردند و محمدرضا رحیمی با نفوذی که در دولت داشت اجازه پرداخت این وام ها را برای این دو شرکت می گرفت و در مقابل این عمل 10 تا 15 درصد از مبلغ وام را بعنوان پورسانت دریافت می کرده است.

گفته می شود که بزرگترین رقمی که رحیمی از این طریق برای برادران ابدالی توانسته بود از بانک مرکزی وام دریافت کند، وامی بوده به مبلغ بیش از هفتصد میلیون دلار که وی از این رقم حدود 5 درصد را دریافت کرده بود و در مجموع رحیمی برای خانه فاطمی بیش از یک میلیارد دلار وام گرفته بوده است.

دفاع رهبر از فساد مدیران

چندی پیش و پس از آنکه نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند تا به تخلفات صورت گرفته از سوی محمدرضا رحیمی رسیدگی قانونی کنند و معاون اول احمدی نژاد را به خاطر وسعت فسادهایی که صورت داده استیضاح کنند، آیت الله خامنه ای در نامه ای محرمانه از هیئت رئیسه مجلس خواست تا طرح استیضاح رحیمی را از دستور کار مجلس خارج کنند. و به این ترتیب رسیدگی به مهمترین پرونده فساد مالی دولتی پس از انقلاب متوقف شد.

گفتنی است که پیش از این و در سال 1384 نیز پرونده مفقود شدن 300 میلیارد تومان از بودجه شهرداری در دوره شهرداری احمدی نژاد درتهران، از دستور کار مجلس خارج شده بود.

گم شدن یک میلیارد دلار،پیامبری احمدی نژاد، چک های 5 میلیونی و مدرک تحصیلی

محمد رضا رحیمی اما مدتهاست که نامش بر روی زبانهاست. از زمان استانداری کردستان و تخلف انتخاباتی ریاست جمهوری هفتم در این استان که شاید برای نخستین بار در گستره وسیع مطرح شد، در ماجرای استیضاح علی کردان این "محمد رضا رحیمی" بود که با توزیع چک های 5 میلیون تومانی بین نمایندگان مجلس قصد داشت تا رای موافقت برای "کردان " بخرد و او را از سقوط حتمی باز دارد. او در اولین ماههای ریاست جمهوری دور اول احمدی نژاد گفته بود که در سفری به سوریه یک شهروند سوری به او گفته بود که اگر خدا قصد داشت تا پیامبری در عصر جدید مبعوث کند، این پیامبر کسی نبود جز محموداحمدی نژاد!

او پیش از آنکه معاون اول رئیس جمهور شود و ریاست دیوان محاسبات را داشت دولت احمدی نژاد را "مملو از وزیران کاردان، لایق و پاکدامن معرفی کرد" اما زمانی که رحیمی از این سمت برداشته شد مشخص شد که در سالهایی که او در راس این دیوان بوده فقط در یک تخلف بیش از "یک میلیارد دلار" در سال 85 گم شده است و در سال 86 نیز تخلف بیش از دومیلیارد دلاری رخ داده است.. گزارشی که "رحمانی " جانشین رحیمی در دیوان محاسبات اعلام کرد حاضر است برای اثبات این تخلف با رئیس جمهور مناظره کند.

در مورد مدرک دکترای رحیمی نیز شبهات زیادی وجود دارد، هیچکس نمی‌داند او مدرک دکترای خود را از چه دانشگاهی گرفته . علیرضا زاکانی در جریان جلسه استیضاح کردان و در واکنش به شکایت رحیمی از رسانه‌هایی که درباره مدرک کردان خبر منتشر کرده‌بودند، مدرک رحیمی را قُلِ دوم مدرک کردان توصیف کرده بود. در شهریور ۱۳۸۸ پس از درخواست الیاس نادران، دیگر نماینده اصول‌گرای مجلس هشتم، برای بررسی مدرک دکترای رحیمی،این درخواست مورد موافقت هیات رئیسه مجلس قرار گرفت.احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس مدرک رحیمی را قطعا مدرکی قلابی و مشابه مدرک کردان می‌داند. او همچنین از دروغگویی رحیمی در جریان مدرک کردان انتقاد کرده و از احمدی‌نژاد هم به دلیل انتخاب کسی که به گفته او "سوابق دروغگویی و سوء استفاده از قدرت و سوء استفاده از مدرک جعلی دارد" انتقاد کرده‌است.خود رحیمی نیز یکبار در پاسخ به خبرنگاران در مورد مدرک دکترایش گفته بود: "مگر در مملکت هیچ مشکلی وجود ندارد که نماینده‌ها به دنبال اثبات جعلی بودن مدرک دکترای او هستند."

در حالی پرونده های فساد کلان مدیران و حامیان بزرگ محمود احمدی نژاد (همچون سپاه پاسدارا و بسیج) هر روز بیشتر فاش می شود که او همچنان اصرار دارد تا خود را به عنوان فردی در حال مبارزه با فساد اقتصادی در ایران معرفی کند.

منبع: جرس