روز شمار حصر:

اخبار زندانیان سیاسی: بی‌خبری از وضعیت زینب جلالیان یک محکوم به اعدام دیگر

با وجود تایید حکم اعدام زینب جلایان، زندانی کُرد محکوم به اعدام، وی از هفته گذشته به اداره اطلاعات کرمانشاه منتقل شده و کماکان از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

اواسط آذرماه امسال با تایید حکم اعدام این زندانی سیاسی ۲۷ سالۀ‌ اهل ماکو- که از دو سال پیش به دلیل ارتباط با گروه مسلح «پژاک» در زندان به سر می برد- وی به اتهام "محاربه" در معرض اجرای حکم اعدام قرار گرفت.

به گزارش ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، جلالیان هفته گذشته از محل حبس خود در کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه به اداره اطلاعات آن شهر منتقل شد و از آن به بعد هیچگونه تماسی با خانواده اش نداشته است.

جلالیان پیشتر از طرف وزارت اطلاعات تحت فشار برای انجام اعترافات تلویزیونی قرار داشت و از علت انتقال مجدد وی به اداره اطلاعات هیچ اطلاعی در دست نیست.

این دختر جوان کرد از ده سالگی و دوران کودکی به دلیل مخالفت خانواده‌اش با تحصیل از خانه فرار کرده و به حزب کارگران کردستان (پ ک ک) پیوسته بود که در آن زمان در ایران فعالیتش قانونی محسوب می شد. بعد از اینکه بخش ایرانی پ ک ک بنام پژاک تاسیس گردید و آن گروه به مبارزه با جمهوری اسلامی پرداخت و تحت تعقیب قرار گرفت.

کمیته گزارشگران حقوق بشر خاطرنشان کرده بود که این دختر جوان در بازجوئی ها اعلام داشته است "هرگز دست به اسلحه نبرده و صرفا فعالیت تبلیغی داشته است."

هم اکنون ۱۷ فعال سیاسی کرد به نامهای زینب جلالیان، حبیب لطیفی، شیرکو معارفی، جمال محمدی، سامی حسینی، رستم ارکیا، رشید آخکندی، حسین خضری، فرزاد کمانگر، علی حیدریان، فرهاد وکیلی، مصطفی سلیمی، انور رستمی، محمد امین آگوشی، ایرج محمدی، احمد پولاد خانی و حسن طالعی منتظر اجرای حکم اعدام هستند.