روز شمار حصر:
نامه اردشیر امیر ارجمند به احمد شهید

دختران میرحسین و رهنوردبعد از بازجویی آزاد شدند

نامه اردشیر امیر ارجمند به احمد شهید
نامه اردشیر امیر ارجمند به احمد شهید

 

زهرا و نرگس موسوی، دختران میرحسین و رهنورد که صبح امروز در منازل خود بازداشت شده بودند، دقایقی پیش آزاد شدند.

به گزارش کلمه، دختران موسوی در این بازداشت چند ساعته به دلیل اطلاع رسانی درباره ی وضعیت پدر و مادر خود و برخی موارد دیگر مورد بازجویی قرار گرفته اند.

محمدصالح نقره‌کار که از نزدیکان خانواده «میرحسین موسوی» است در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهارکرد: زهرا و نرگس موسوی دقایقی پیش پس از چند ساعت حضور در دادسرای اوین، به خانه بازگشتند.
 

 

نامه سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید به احمد شهید

اردشیر امیرارجمند در نامه ای به احمد شهید گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر ایران تاکید کرده است که از وی انتظار می رود در راستای وظایفی که سارمان ملل متحد بر عهده شما قرار داده است، کلیه تدابیر فوری و لازم را برای الزام مقامات اقتدارگرای حاکم بر ایران جهت آزادی فوری این دو نفر و همچنین آقای کروبی، خانم رهنورد و آقای موسوی اتخاذ فرمایید.

به گزارش کلمه، صبح امروز در آستانه ۲۵ بهمن و آغاز سومین سال حصر میرحسین و رهنورد و کروبی، ماموران امنیتی صبح امروز با حمله به منزل دو دختر میرحسین به تفتیش چند ساعته ی منزل پرداخته و دختران وی را بازداشت کردند.

متن نامه ی مشاور ارشد میرحسین موسوی به احمد شهید که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

بنام خدا

جناب آقای دکتر احمد شهید

گزارشگرویژه سازمان ملل متحد در مورد حقوق بشر در ایران

طبق اخبار دریافت شده، امروز صبح و در آستانه سومین سال حبس غیر قانونی رهبران جنبش سبز، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بعد از ورود به منزل مسکونی خانم ها زهرا و نرگس موسوی، دختران خانم دکتر زهرا رهنورد و مهندس موسوی، مبادرت به تفتیش محل زندگی و سپس بازداشت آنها کرده اند. این اقدام غیر قانونی و مغایر با موازین ابتدایی حقوق بشر، بدنبال تهدید های مستمر خانواده آقای موسوی توسط نهادهای امنیتی صورت گرفته است. تنها اقدام دختران آقای موسوی و خانم رهنورد اعتراض به حبس غیر قانونی و ظالمانه رهبران جنبش سبز و اطلاع رسانی در این رابطه می باشد.

از جنابعالی انتظار می رود در راستای وظایفی که سارمان ملل متحد بر عهده شما قرار داده است، کلیه تدابیر فوری و لازم را برای الزام مقامات اقتدارگرای حاکم بر ایران جهت آزادی فوری این دو نفر و همچنین آقای کروبی، خانم رهنورد و آقای موسوی اتخاذ فرمایید.

با تقدیم احترام

اردشیر امیرارجمند

سخنگوی شورای هماهنگی راه سبز امید و مشاور ارشد میرحسین موسوی

۱۱ فوریه

جزئیات بازداشت  به روایت فرزند ارشد میرحسین موسوی

 

فرزند ارشد میرحسین موسوی با بیان جزئیاتی از نحوه ی بازداشت خواهرانش گفت: صبح امروز تعدادی مامور با مراجعه به منزل نرگس و زهرا به بازرسی و تفتیش چند ساعته ی منازل پرداختند و هر چه که فکر میکردند ممکن است به دردشان بخورد را به همراه خواهرانم با خود برده اند.

کوکب موسوی در گفت و گو با کلمه تصریح کرد: هنگام بازداشت هیچ دلیلی عنوان نشده اما از نظر ما مشخص است و در واقع می خواهند آبروریزی های اخیر حاکمیت را تحت الشعاع این خبر قرار دهند.

دختر نخست وزیر ۸ سال دفاع مقدس درباره علل احتمالی بازداشت زهرا و نرگس موسوی با توجه به غیر سیاسی بودن آنها می گوید: خواهرانش بازداشت شده اند تا اختلافات و کشمکش های درون قدرت که اخیرا رخ داده مانند اتفاقات مجلس و یا آخرین نمونه ی آن، روز گذشته در حرم حضرت معصومه که در واقع یک آبروریزی برای حکومت است را لاپوشانی کنند.

وی در ادامه افزود: نرگس تماس گرفت و گفت که ماموران آنجا هستند و از من خواست که برای نگهداری کودک خردسالش به آنجا بروم. به او گفته اند که بازداشتت احتمالا چند ساعته خواهد بود و باید به سوال هایی پاسخ دهی.

کوکب موسوی همچنین گفت: در مورد زهرا هنوز خبر نداریم که چه می خواهند و فقط چون همسرش آنجا بود خبر دادند که زهرا را با وسایلش برده اند.

وی در پایان گفت: در آستانه ی ۲۵ بهمن و آغاز سومین سالگرد حصر تشدید اقدامات غیر قانونی حاکمیت قابل پیش بینی بود.

فرزند ارشد میرحسین موسوی و زهرا رهنورد پیش از این نیز در گفت و گو با کلمه گفته بود: ما تا جایی که توان داریم درباره ی وضعیت پدر و مادر خود اطلاع رسانی و نیز در مقابل تهمت های ناروا از ایشان دفاع می کنیم.

دختران میرحسین و رهنورد هر زمان که در مورد وضعیت پدر و مادر خود اطلاع رسانی کرده اند با تهدید و تحدیدهای شدید مواجه شده اند، که عرصه را بیش از پیش بر آنان تنگ کرد و هفته ها بی خبری از پدر و مادر و فشارهای جانی و شغلی متعددی را در پی داشته است.

همانطور که اکنون نزدیک به سه ماه است که دختران با پدر و مادر خود تماس و ملاقات نداشته اند.

زهرا موسوی از محل کار خود اخراج شد و نرگس موسوی نیز در تصادف ها و دزدی های ساختگی از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار قرار داشتند تا از حق طبیعی خود برای اطلاع رسانی از وضعیت پدر و مادر خود دست بردارند.

فرزندان کروبی، موسوی و رهنورد چندی پیش در بیانیه ای خطاب به ملت ایران با بیان مظالمی که بر والدینشان می رود از حاکمیت خواسته بودند تا به والدین آنها فرصتی داده شود تا بتوانند از ظلم رفته بر آنها و حجم انبوه اتهام ها، دستگیری بی مورد و خشونت رفته برخود، خانواده و تمام دوستدارانشان به پیشگاه مردم شریف و دلیر ایران شکایت کنند.

زهرا موسوی، دختر نخست وزیر هشت سال دفاع مقدس ماه گذشته در گفت و گو با کلمه گفته بود: این وضعیت ناراحت کننده است، نه فقط در مورد پدر و مادر ما، بلکه همه ی آنهایی که دلسوز این کشور هستند. وقتی ما حصل تجربه یک انقلاب و سه دهه زحمت دلسوزانه و متعهدانه در زندان ها باشند، چه کسانی می خواهند در بحران ها به داد این وضعیتی که وجود دارد برسند؟

نرگس موسوی نیز در گفت و گویی با کلمه تاکید کرده بود: ما به این وضعیت معترضیم و به جز آزادی بی قید و شرط والدینمان قانع نخواهیم شد. ما هیچ دلیل و برهان عقلی و قانونی برای این زندان که نزدیک به دو سال است پدر و مادر ما و آقای کروبی اسیر آن هستند، نمی بینیم.

زهرا و نرگس دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، همراهان محصور جنبش سبز مردم ایران بازداشت شدند.

به گزارش کلمه، در آستانه ی ۲۵ بهمن و آغاز سومین سال حصر میرحسین و رهنورد و کروبی، ماموران امنیتی صبح امروز با حمله به منزل دو دختر میرحسین به تفتیش چند ساعته ی منزل پرداخته و دختران وی را بازداشت کردند.

در همین حال فخر السادات محتشمی پور در گفت و گویی با مسیح علی نژاد به چگونگی این بازداشت پرداخته است. 

نزدیک به سه ماه است که دختران میرحسین و رهنورد با پدر و مادر خود تماس و ملاقات نداشته اند.

آن ها پیش از این بارها مورد تهدید ماموران امنیتی قرار گرفته بودند و برای اطلاع رسانی نکردن درباره ی پدر و مادر خود تحت فشار بودند.

زهرا  موسوی از محل کار خود اخراج شد و نرگس موسوی نیز در تصادف ها و دزدی های ساختگی از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار قرار داشتند تا از حق طبیعی خود برای اطلاع رسانی از وضعیت پدر و مادر خود دست بردارند.

فرزندان کروبی، موسوی و رهنورد چندی پیش در بیانیه ای خطاب به ملت ایران با بیان مظالمی که بر والدینشان می رود از حاکمیت خواسته بودند تا به والدین آنها فرصتی داده شود تا بتوانند از ظلم رفته بر آنها و حجم انبوه اتهام ها، دستگیری بی مورد و خشونت رفته برخود، خانواده و تمام دوستدارانشان به پیشگاه مردم شریف و دلیر ایران شکایت کنند.

دستگیری به قصد ارعاب

اردشیر امیر ارجمند در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اشاره به تفتیش منازل  و بازداشت دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفت:به نظر می رسد که کشور در یک وضعیت بحرانی است و مقامات ارشد کشور در حال زدن کفش و مهر بر سر یکدیگر هستند و در این حین دو دختر بی گناه که هیچ گناهی ندارند بازداشت می شوند.

وی با بیان اینکه این بازداشتها با هدف ارعاب صورت گرفته است:این یازداشتها شاید پیامی است برای کسانی که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند که بنا نیست فضا باز شود.

امیر ارجمند گفت:من امروز صبح نامه ای را برای احمد شهید نوشتم و خواستم که اختیاراتی را که دارند به کار بگیرند.

 

اردشیر امیر ارجمند نیز در گفت و گو با رادیو فردا با اشاره به بازداشت دختران میرحسین موسوی در آستانه 25 بهمن خاطرنشان کرد:نیروهای امنیتی از این مساله خوف و ترس دارند و شاید از دید خودشان این اقدام  پیشگیرانه را برای ارعاب در جامعه انجام دادند.از سوی دیگر این اقدام شاید پیامی هم برای انتخابات باشد.

وی درباره محل بازداشت دختران میرحسین موسوی گفت:هیچ اطلاعی در این زمینه نداریم و  امیدوارم که نیروهای امنیتی درایت بیشتری از خود نشان دهند و بن بست جدیدی برای خودشان درست نکنند.

دستگیری به دستور دادسرای امنیت

خبرگزاری فارس به نقل از « یک منبع آگاه » گزارش داد که دختران میرحسین موسوی با دستور مسئولان دادسرای امنیت بازداشت شده اند.این خبرگزاری ساعاتی بعد اعلام کرد دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد برای ادای پاره‌ای از توضیحات در مورد برخی موضوعات صبح امروز به دادسرای تهران دعوت شده‌اند و به طور قطع امروز بعد از ارائه توضیحات از دادسرای تهران مرخص خواهند شد.

نزدیک به سه ماه است که دختران میرحسین و رهنورد با پدر و مادر خود تماس و ملاقات نداشته اند.

آن ها پیش از این بارها مورد تهدید ماموران امنیتی قرار گرفته بودند و برای اطلاع رسانی نکردن درباره ی پدر و مادر خود تحت فشار بودند.

زهرا  موسوی از محل کار خود اخراج شد و نرگس موسوی نیز در تصادف ها و دزدی های ساختگی از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار قرار داشتند تا از حق طبیعی خود برای اطلاع رسانی از وضعیت پدر و مادر خود دست بردارند.

فرزندان کروبی، موسوی و رهنورد چندی پیش در بیانیه ای خطاب به ملت ایران با بیان مظالمی که بر والدینشان می رود از حاکمیت خواسته بودند تا به والدین آنها فرصتی داده شود تا بتوانند از ظلم رفته بر آنها و حجم انبوه اتهام ها، دستگیری بی مورد و خشونت رفته برخود، خانواده و تمام دوستدارانشان به پیشگاه مردم شریف و دلیر ایران شکایت کنند.