روز شمار حصر:
مخالفت مسئولان ایرانی

تلاش «شیرین گرامی» برای حضور در مسابقات جهانی «سه‌گانه» زنان

مخالفت مسئولان ایرانی
مخالفت مسئولان ایرانی

یک زن ایرانی با پوشش اسلامی در مسابقات سه‌گانه لندن شرکت می‌کند.» این عنوان گزارشی بود که روز گذشته نشریه انگلیسی گاردین با انتشار آن اعلام کرد یک زن ۲۴ساله ایرانی قرار است آخر هفته تاریخ‌ساز شود و در رقابت‌های سه‌گانه (شنا- دو- دوچرخه‌سواری) با پرچم جمهوری اسلامی ایران حضور پیدا کند.

در این گزارش آمده: «شیرین گرامی به ۸۵۰۰ ورزشکاری خواهد پیوست که از ۸۳ کشور برای شرکت در مسابقه سه‌گانه هاید پارک به انگلیس آمده‌‌اند. او با لباسی اسلامی در شنای ۱۵۰۰ متر، دوچرخه‌سواری۴۰ کیلومتر و دوی۱۰ کیلومتر شرکت خواهد کرد.»

روزنامه گاردین در حالی از مکاتبات چند ماهه مسوولان ورزش ایران برای حضور شیرین گرامی با پوشش اسلامی در این مسابقات خبر داد که با بازتاب گسترده‌ای در دیگر رسانه‌های خارجی دنیا نیز همراه بود. مکاتباتی که تاکنون در رسانه‌های داخل کشور انعکاسی پیدا نکرده بود و بعد از مدت‌ها، روز گذشته با انتشار آن در روزنامه انگلیسی از سوی محمدعلی صبور، رییس فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه، رسانه‌ای شد و مورد تایید قرار گرفت.

به گفته صبور، شیرین گرامی ۹سالی است در انگلیس اقامت دارد و طی این مدت در لندن ورزش حرفه‌ای انجام داده است. او چهار ماه پیش از فدراسیون سه‌گانه درخواست می‌کند تا طبق قوانین جمهوری اسلامی برای تیم‌ملی ایران مسابقه بدهد. نامه‌نگاری‌ها برای فعالیت این بانوی سه‌گانه‌کار ایرانی در میادین بین‌المللی در حالی هنوز ادامه دارد که یک روز بیشتر به شروع رقابت‌های هاید پارک نمانده و بعید به نظر می‌سد او شانسی برای حضور در این مسابقات داشته باشد. موضوعی که رییس فدراسیون ورزش‌های سه‌گانه هم‌ به آن تاکید می‌کند.

صبور دیروز در گفت‌وگو با «شرق» در حالی درخصوص این قضایا توضیح داد که ادعای گاردین مبنی بر حضور قطعی شیرین گرامی در رقابت‌های هاید پارک را به کلی رد کرد: «تا چهارماه پیش که خانم گرامی برای ما نامه بنویسد هیچ شناختی از ایشان نداشتیم. او از ما خواست تا مقدمات کار را برای حضورش در مسابقات لندن فراهم کنیم ولی ما به او گفتیم به خاطر حفظ ارزش‌های اسلامی نمی‌توانیم و اجازه این کار را نداریم. ما همین ورزش دوگانه (دوومیدانی و دوچرخه‌سواری) را هم که راه انداختیم بعد از هفت‌سال توانستیم مجوزش را بگیریم. خانم گرامی اما در جواب گفت با لباس «وت سوییت» که به لباس غواص‌ها شباهت دارد شنا خواهد کرد، طوری که عکس‌هایش را هم برایمان ارسال کرد. ولی چون این لباس به گونه‌ای است که برجستگی‌های بدن را نمی‌پوشاند و وقتی شناگر بخواهد از آب بیرون بیاید باید بلافاصله لباس دو یا دوچرخه را بپوشد و فضای سربسته‌ای نیست تا پوشش خود را عوض کند باز هم مخالفت کردیم که این بار هم خانم گرامی گفت با میزبان مسابقات صحبت می‌کند تا فضایی را برای او در نظر بگیرند. بعد از این بود که میزبان مسابقات هم به ما نامه زد و گفت خواسته‌هایتان را مطرح کنید.»

او به بی‌جواب‌ماندن مکاتباتشان با مراجع بالاتر اشاره کرد: «با توجه به موافقت میزبان، با همفکری معاونت بانوان وزارت ورزش قرار شد این موضوع را کتبا به اطلاع نهادها و مراجع هم برسانیم. چراکه نظر اصلی را آنها باید بدهند. اما در کل بگوییم ما خودمان اصلا علاقه‌مند به انجام این کار نبودیم چون هنوز به خاطر فعالیت بانوان در دوگانه که پوشش خانم‌ها بلامانع است مشکل داریم چه برسد به اینکه بخواهیم شنا را هم به آن اضافه کنیم. با این حال هنوز هیچ جوابی از نامه‌نگاری‌هایی که انجام دادیم به دست ما نرسیده و با قطعیت می‌توانم بگویم خانم گرامی شانسی برای شرکت در مسابقات لندن که فردا شروع می‌شود ندارد.»

صبور درخصوص محدودیت فعالیت بانوان در چنین ورزش‌هایی گفت: «به هر حال زمان می‌برد که ما بخواهیم مجوز بانوان در چنین مسابقاتی را بگیرم. اگرچه اقداماتی را با معاونت ورزش زنان در وزارتخانه انجام دادیم ولی نمی‌شود به این زودی‌ها کاری کرد. خانم‌های ما همین الان هم که در استادیوم‌های دربسته دوچرخه سواری می‌کنند یا می‌دوند با مشکل روبه‌رو می‌شوند. این محدودیت‌ها در شهرستان‌ها به مراتب بیشتر است. مورد خانم شیرین گرامی اولین موردی است که ورزش زنان ایران تا به حال به آن برخورد کرده و طبیعی است که در این چند ماه نشود کاری برایش کرد.» شیرین گرامی در شرایطی امیدوار بود که بتواند نظر مثبت مسوولان ورزش ایران برای شرکت در مسابقات سه‌گانه بین‌المللی با پرچم جمهوری اسلامی ایران را بگیرد که طی چهار ماه گذشته به تهران آمده بود و بخشی از نامه‌نگاری‌ها و مذاکرات را خودش انجام داده بود. او در این خصوص به گاردین گفت: «وقتی به ایران رفتم آنها متوجه شدند برای رسیدن به هدفم خیلی جدی هستم و هر کاری انجام می‌دهم. از حمایت برخی‌ها برای انجام‌شدن کارهایم تحت تاثیر قرار گرفتم.»شنا، شیرجه و واترپلو، ژیمناستیک، وزنه‌برداری و کشتی از جمله رشته‌های مهم و المپیکی هستند که بانوان ورزشکار ایرانی به دلیل حفظ شوونات اسلامی اجازه حضور در میادین بین‌المللی را ندارند. بانوان ما در مابقی رشته‌ها مثل دوچرخه سواری، دوومیدانی و ورزش‌های رزمی هم در حالی در رقابت‌های خارجی پا به میدان می‌گذارند که در ابتدا مخالفت‌هایی در این زمینه صورت می‌گرفت و این مسایل به مرور زمان حل شد.