روز شمار حصر:

چرا نظام در ⁧ دهه۶۰ ⁩ به بهانه‌ی تنبیه جلاد، خودش جلاد شد

محمدجواد اکبرین در خصوص سخنان اخیر رهبری نوشته است:
۱)رهبری امروز تاکید کرد که «برخی صاحبان بلندگوها» در حق دهه۶۰ ظلم کردند و هشدار داد که «جای جلاد و شهید عوض نشود». به عبارت دیگر وانمود کرد که منتقدان اعدام‌های دهه۶۰ از جلادها و تروریست‌های آن سالها دفاع می‌کنند. اما طبق معمول، به جای تبیین مسئله، تحریفِ مسئله کرده‌. حرف منتقدان ساده است: می‌پرسند چرا نظام در ⁧ دهه۶۰ ⁩ به بهانه‌ی تنبیه جلاد، خودش جلاد شد و هزاران زندانی را که سالهای حبس‌شان را می‌گذراندند بدون ‌جرم تازه و بی‌محاکمه اعدام کرد. اگر پاسخ ندارید «حداقل» عذرخواهی کنید! تحریفِ نقد مشکل را حل نمی‌کند.

‏۲) گفتند «امسال کسانی که در انتخابات موفق نشدند ظرفیت نشان دادند. برخلاف آن کسانیکه سال ۸۸ آن مشکلات را به وجود آوردند/البته به ما هم گزارش رسید تخلفاتی صورت گرفته. تخلفات با جدیت و بدون اغماض دنبال شود». البته اگر رهبری هم در۸۸ از خود ظرفیت نشان می‌داد و همان روز اول پیام تبریک «رأی ۲۴میلیونیِ احمدی‌نژاد» را دقیقا با ذکر عدد! صادر نمی‌کرد، و در نخستین نمازجمعه‌ی بعد از انتخابات، جواز خشونت را برای فرزندان انقلابی‌اش صادر نمی‌کرد و میلیون‌ها معترض را به داوریِ رقیب‌شان ارجاع نمی‌داد اتفاق دیگری می‌افتاد. حالا خوبست که بر رسیدگی بر تخلفات اصرار دارند ولی در ۸۸ که احمد جنتی دبیر ⁧شورای نگهبان، و دو عضو ارشد شورا یعنی محمد مؤمن و محمد یزدی رسما به نفع احمدی‌نژاد سخنرانی، مصاحبه و بیانیه صادر کردند ⁩ رهبری حتی کلمه‌ای کمتر از گل به متخلفانِ شورای نگهبان نگفت چه رسد به متقلبانِ ستاد انتخابات کشور. اگر قرار باشد از بی‌ظرفیتی‌ها و بی‌عدالتی‌ها گفته شود نام بزرگان در رده‌ی اولِ دادنامه است.

۳)رهبری غیرمستقیم دولت را متهم کرد به سازش با غرب و گفت ‏«چالش اگر منطقی باشد، هزینه‌اش به مراتب کمتر از سازش است». اما بین «چالش و سازش» چیزی هست به نام «تعامل و مذاکره». مردم هم این حد وسط را فهمیدند که به ⁧روحانی ⁩رای دادند. دوگانه‌ی چالش/سازش جعلی است.

۴)گفتند «حضور و سیاستگذاری در کشوری و وارد کردن نیروی نظامی در آن، کاریست غیرمنطقی، ناکارآمد و روسیاهی می‌آورد». البته سخن درستی است ولی منظورشان فقط حضور عربستان در بحرین بود! آیا کاری که ایران در سوریه کرد و می‌کند مگر غیر از این است؟

۵)و سرانجام: ستایش از آیت‌الله خمینی در حد پرستش، و او را تبدیل به یک موجود مقدسِ بی خطا کردن بزرگترین ظلم در حق اوست؛ او بخشی از تاریخ و هویت این کشور است و باید به دقت در ترازوی نقد قرارگیرد تا بزرگی‌هایش درس شود و خطاهایش عبرت.