روز شمار حصر:

درخواست سخنگوي دولت از رئيس‌دستگاه قضا

شرق: سخنگوي دولت روز گذشته در نشست خبري خود با رسانه‌ها در واکنش به سخنان رئيس قوه‌ قضائيه درباره مسئله حصر گفت: «قدرت در ساختار نظام جمهوري اسلامي بين سه قوه توزيع شده و رئيس‌جمهور، رئيس قوه مجريه و مسئول اجراي قانون اساسي است و از اختيارات خود استفاده مي‌کند. به نظر مي‌رسد اگر رئيس قوه‌ قضائيه مطلبي دارد، نبايد آن را در سطح جامعه مطرح کند. اين باعث مي‌شود برخي مباحث که جريانات سياسي متخاصم با يکديگر دارند، به قوا هم تسري پيدا کند».
محمدباقر نوبخت ادامه داد: «توصيه مي‌کنم سروران محترم حتما اگر صحبتي دارند در جلسات مطرح کنند. يکي از آنها شوراي عالي امنيت ملي است که با توجه به اينکه رئيس قوه‌ قضائيه در آن عضو هستند، اگر در جلسات شرکت کنند، مي‌توانند در آنجا مطرح کنند و آنجا مي‌توان بحث کرد. اينکه اين مباحث را به سطح جامعه بکشانيم، به نظر نمي‌رسد پيام خوبي به داخل و خارج و مردمي که توقع خدمت دارند، برساند».او همچنين در واکنش به اظهارات ابراهيم رئيسي که صحبت‌هايي در زمينه مهندسي آرا انجام داده بود و مباحثي که درباره رأي حلال و حرام مطرح مي‌شود، عنوان کرد: «ما نسبت به گفته ديگران پاسخ نمي‌دهيم و نسبت به سياست‌هاي دولت پاسخ‌گو هستيم. سياست دولت اين است که ملت ايران بدون تقسيم‌بندي طبقات و آرا عزيز هستند. چه آنها که به آقاي روحاني رأي دادند و چه آنها که رأي نداده‌اند، همه براي ما محترم هستند و براي رسيدن به رشد هشت‌درصدي نياز داريم از همه مردم استفاده کنيم».سخنگوي دولت با بيان اينکه دولت مصمم است ضمن احترام به آن ۱۶ ميليون که به دولت رأي نداده‌اند، به خواسته‌هايشان اهميت دهد، افزود: «از توانمندي‌هاي اين عزيزان براي توسعه ملي استفاده مي‌کنيم. قطعا اين مهندسي انتخابات سخن درستي نيست و بايد اين واژگان تعريف شوند که چه مي‌گوييم. ضمن تکذيب مهندسي انتخابات يادآور مي‌شوم که فرايند انتخابات از سوي شوراي نگهبان تحت نظارت بوده است».او گفت: «همه اينها به ۲۹ ارديبهشت باز مي‌گردد. قبل از آن کانديداها از برنامه‌هاي خود دفاع مي‌کردند و متأسفانه شاهد بوديم برخي مرزهاي اخلاق را درنورديدند. هرکس در هر جايي از فرصت‌هايي که داشت برخوردار شد. رقباي آقاي روحاني از بيان برخي نظرات که غيرواقعي و نادرست هم بود فروگذار نکردند و اين رأي‌دهي با نظارت شوراي نگهبان صورت گرفت و شوراي نگهبان در شمارش آرا براي همه صندوق‌ها ناظر داشت. شمارش آرا به صورت صحيح و سالم انجام شده و به دفعات اعضاي شوراي نگهبان و سخنگوي آن گفته‌اند اتفاقي که در نتيجه انتخابات تأثير بگذارد، پيش نيامده است».
دولت مصمم است به مطالبات مردم پاسخ دهد
سخنگوي دولت همچنين بيان کرد: «بالاخره مردم با ديدن همه صحبت‌ها رأي خود را دادند. ۱۵، ۱۶ ميليون هم رأي خوبي است و نبايد احساس شکست کنند. اينجا کسي شکست نخورده بلکه ملت ايران پيروز شده؛ ملتي که ساعت‌ها صف کشيد و رأي داد. اين انتخابات پاسخ به برخي شبهات بود و نشان داد که انتخابات جمهوري اسلامي کاملا مردم‌سالار است. رأي مردم داخل و خارج از کشور به يک نفر بود و اين نشان مي‌دهد که مردم‌سالاري ديني در جمهوري اسلامي کاملا قابل اعتماد است».
او گفت: «به نظر مي‌رسد بايد اقدام جوانمردانه، اخلاقي و مردانه آقاي ناطق نوري را در دوم خرداد ۷۶ يادآوري کنيم که هنوز وقتي شمارش آرا تمام نشده بود و متوجه شدند رقيبشان پيروز انتخابات است، در پيامي تبريک گفتند. البته شايد دوستان بخواهند باز اين کار را ادامه دهند اما دولت مصمم است تعهداتي را که در مقابل مردم دارد و به مطالبات مردم پاسخ دهد و تصميم دارد از ظرفيت همه براي رشد و توسعه کشور استفاده کند».
سخنگوي دولت همچنين با اشاره به برخي اتهام‌زني‌ها افزود: «از دوستداران دولت دعوت مي‌کنيم به جاي اختلاف‌افکني و فتنه‌جويي فضاي باثبات بيافرينند و در کشور سرمايه‌گذاري صورت گيرد. استفاده از سرمايه خارجي از سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است که با  تعامل سازنده با جهان به دست مي‌آيد. آنها که واقعا مردم را دوست دارند نبايد فضاي کشور را متشنج کنند».
نوبخت گفت: «از يک سال قبل به پيشواز انتخابات رفته‌اند و شاهديم چه پروژه‌ها و اتهاماتي را مطرح کرده‌اند. از حقوق‌هاي نجومي گرفته تا اشرافيت و حتي خانه تک‌تک افراد را نشان دادند. آيا چيزي بود که از آن فروگذار کنند؟ همه چيز را گفتند و در مناظره‌ها ديديد که چه بي‌پروا مسائل گفته شد. مردم هم همه حرف‌ها را ديدند و رأي دادند و ديگر بايد کوتاه بياييم».
او با تأکيد بر اينکه به نظر نمي‌آيد کساني که فضا را متشنج مي‌کنند، بخواهند خير مردم را تأمين کنند، افزود: «شاهديد راجع به سند ۲۰۳۰ چه اتهاماتي مطرح شد. در روستاها پشت وانت با بلندگو حرف زدند و شب‌نامه‌هايي را پخش کردند. ديگر همه حرف‌ها را زده‌ايد و بهتر است کوتاه بياييد. کساني که خيرخواه مردم هستند، نگذارند شرايط داخلي متشنج شود و نگذارند اين شيريني با يک‌سري حرف‌ها تلخ شود. انتظار داريم بعد از نظر شوراي نگهبان اين مباحث ديگر تمام شود و همه دست به دست هم بدهند. دولت هم آمادگي دارد از ظرفيت همه استفاده کند».
سخنگوي دولت درباره انتقادات رئيس‌جمهور به شوراي نگهبان براي همکاري‌نکردن در روز رأي‌گيري، عنوان کرد: «در فرايند اخذ رأي نکاتي بود که به وسيله وزير کشور اعلام شد. يکي از بارزترين نکاتي که باعث شد تعدادي به‌ويژه آنها که در ساعات پاياني به شعب اخذ رأي مراجعه کردند، نتوانند رأي دهند اين بود که برخلاف سال‌هاي قبل كه از کساني که در شعب حضور پيدا مي‌کردند اخذ رأي مي‌شد، امسال مطرح شد، چون انتخابات در جمعه ۲۹ ارديبهشت برگزار مي‌شود، اگر از ۱۲ شب يک دقيقه بگذرد، روز بعد حساب مي‌شود و رأي‌گيري قانوني نيست. وزير کشور معتقد بود در فرايند انتخابات نظرات شوراي نگهبان در نظر گرفته شود تا بعدا حرف و حديثي پيش نيايد. من هم حرف آقاي رئيس‌جمهور را تکرار مي‌کنم چون براساس گزارش‌هاي رسمي وزارت کشور بود».خبرنگار«شرق» پرسيد، آقاي روحاني در زمان انتخابات گفتند براي تحقق مطالبات اصلاح‌طلبانه نياز به رأي بالاي ٥١ درصد نسبت به سال ٩٢ دارد، با توجه به اينکه ميزان رأي ايشان در اين انتخابات بيشتر از دور گذشته است، آيا در اين دوره دولت شاهد تحقق برخي مطالبات اصلاح‌طلبانه مردم خواهيم بود؟ که نوبخت پاسخ داد: «ان‌شاءالله همين‌طور است و شاهد تحقق وعده‌هاي رئيس‌جمهور در همه مواردي که قول داده است، خواهيم بود».
امکان استفاده از زنان در کابينه وجود دارد
او درباره جوان‌گرايي در کابينه نيز گفت: «استفاده از نيروي جوان مشخصا اين نيست که جوان‌ها را به مسئوليت‌هاي اجرائي بگماريم. ضمن اينکه رئيس‌جمهور مصمم است از افراد با سن کمتري براي کابينه استفاده کند. همچنين مجوز استفاده از دو هزار نيروي جوان به عنوان مشاور مديران، داده شده تا کنار مديران تجربه کسب کنند و بتوانند جايگزين شوند».سخنگوي دولت ادامه داد: «آقاي رئيس‌جمهور تصريح کرده، بتوانيم از جوانان و زنان در دستگاه‌هاي اجرائي برخوردار شويم. ان‌شاءالله سه تا چهار نفر از مديران زن در همين هفته در سازمان برنامه و بودجه جايگزين مردان مي‌شوند. امکان اينکه از زنان به عنوان وزير در کابينه استفاده شود هم وجود دارد و الان هم معاون‌های زن در کابينه حضور دارند».نوبخت درباره مطرح‌شدن تخلف انتخاباتي برخي فرمانداران و استانداران و اينکه بازداشت شده‌اند يا خير، بيان کرد: «برخي رفتارهاي مديران سياسي که در فرمانداري‌ها و استانداري‌ها از سوي برخي رقبا به عنوان تخلف مطرح و به آن اعتراض شده، درست است؛ اما اينکه واقعا خلاف قانون صورت گرفته بايد منتظر بمانيم و نظر شوراي نگهبان را بشنويم».او در پاسخ به اين سؤال که آيا قرار است وزارت گردشگري تأسيس شود، گفت: «اين مسئله در مجلس مطرح بود و از سياست‌هاي دولت نيست. البته دولت مطالعاتي را درباره ادغام‌هايي که بين چند وزارتخانه صورت گرفته است، انجام مي‌دهد».نوبخت همچنين درباره تأسيس مجدد سازمان ملي جوانان، بيان کرد: «از وعده‌هاي آقاي رئيس‌جمهور براي برخورداري بيشتر از ظرفيت و انرژي جوانان، تشکيل اين سازمان بود و دولت درصدد اجرا و شکل‌دهي اين سازمان و فراهم‌کردن بسترهاي قانوني آن است؛ اما نمي‌دانم آيا هفته ديگر به مجلس مي‌رود يا نه».سخنگوي دولت با بيان اينکه درباره تعطيلي شنبه صحبتي در دولت مطرح نشده، درباره اينکه آيا دولت قانون ويژه‌اي براي ساعات اداري در ماه رمضان در نظر دارد، گفت: «اين کار يک بار در مجلس صورت گرفت که به آن رأي ندادند. البته طبق قانون، کارکنان دولت بايد ۴۴ ساعت در هفته کار کنند. ما هم بايد قانون را رعايت کنيم. هرچند توافقي شده بود که چون معمولا يک ساعت وقت نهار است و الان حذف شده، کارکنان مي‌توانند يک ساعت زودتر بروند؛ به‌هرحال مردم در ماه رمضان کارهاي روزانه خود را کنار نمي‌گذارند و ما در اين زمينه اختيار قانوني نداريم».

----------------------
خبرهاي اقتصادي سخنگو

 چند روز پيش، رئيس‌جمهور تلفني با رؤساي جمهور فرانسه و جمهوری آذربايجان و امير قطر صحبت کرد و اظهارنظر وزير خارجه عمان را هم شنيديم. نشان داده شد شويي که در عربستان با حضور ترامپ برگزار شد، بر سرمايه‌گذاري خارجي در ايران تأثير ندارد و به منزله اراده همه کشورهاي عربي نيست.
 براي سرمايه‌گذاري خارجي، بايد ديوار تحريم را مي‌ريختيم که اين کار هم صورت گرفت. در سال ۹۲ کل مجوز سرمايه‌گذاري خارجي ۱.۴ ميليارد دلار بود که در سال ۹۵ به ۱۲ ميليارد دلار؛ يعني نزديک به ۱۰ برابر، افزايش يافته است.
  براي اينکه تا پايان برنامه ششم به رشد ۸.۶ درصد برسيم و ۹۵۵ هزار فرصت شغلي بيافرينيم، نيازمند سالانه ۷۷۰ هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري هستيم که بخشي از آن از محل سرمايه‌گذاري خارجي است و براي دست‌يافتن به آن نياز به تعامل سازنده با حفظ اصول و ارزش‌ها داريم.
  يك ميليون‌و ۹۶۴ هزار تن گندم به ارزش دو هزار‌و ۵۷۱ ميليارد تومان از کشاورزان خريداري شده؛ هزار‌و ۲۹۸ ميليارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و هزارو ۲۷۵ ميليارد تومان باقي مانده است که برنامه‌ريزي شده و باز‌پرداخت مي‌کنيم. پيش‌بيني ما بر اساس روند گذشته، اين است که ۱۱ ميليون تن براي سال ۹۶ خريداري کنيم که ارزش آن ۱۵هزارو ۲۵۲ ميليارد تومان است.
  قرار نيست دولت پولي از صندوق توسعه ملي برداشت کند. دولت هر سال يک ورودي به صندوق دارد و بخشي از پول را ارزي و ريالي تسهيلات مي‌دهد. طبق قانون برنامه، ۱۰ درصد از مبالغي که به صندوق واريز مي‌شود، به صورت ريالي براي بخش صنعت و ۱۰ درصد براي کشاورزي داده مي‌شود و بقيه ارزي است. حالا حکم تکميلي آمده که به‌جز آن ۱۰ درصد و بخش ارزي، بتوانيم ۱.۵ ميليارد دلار از پول صندوق را تسهيلات بدهيم.
 افزايش يارانه مستمري‌بگيران باعث افزايش تورم نخواهد شد؛ تورم ريشه‌هاي ديگري دارد. اين حرف نادرستي است که تورم دو برابر مي‌شود و اينکه انتظارات تورمي را بالا ببريم، کمکي به جامعه نمي‌کند. همين شايعه افزايش تورم ممکن است التهاباتي ايجاد کند که برخي رسانه‌ها به آن دامن مي‌زنند. ما شاهد نرخ کاهنده تورم بوده‌ايم که در ارديبهشت ۷.۱ درصد بوده و دولت همچنان سياست مهار تورم را دنبال مي‌کند.
 سامانه کارورزي متوقف نشده و از مصوبات شوراي عالي اشتغال است و دولت موظف است از دو مسير پرداخت حق بيمه سهم کارفرما و طرح کارورزي براي فارغ‌التحصيلاني که مدرک دارند و نياز به کارآموزي دارند، اين طرح را انجام دهد. اينها طرح‌هايي است که دولت در حال تمهيد مقدمات براي اجراي آنهاست. البته کانديدايي در انتخابات در سايتي ثبت‌نام مي‌کرد که اين اشکال بود؛ ولي دولت مستقر مي‌تواند اين کار را انجام دهد.
  درباره اينکه گفته مي‌شود مستمري مددجويان کميته امداد به‌جاي افزايش، قطع شده است؛ ماه اول افزايش اين اتفاق افتاد که موجب نگراني ما شد؛ اما بعدا مسئولان کميته امداد متوجه شدند آن ۷۰ هزار تومان را خودشان بايد پرداخت کنند و مابقي تا ۲۴۰ هزار تومان را دولت پرداخت مي‌کند. قرار است مستمري اين عزيزان افزايش پيدا کند نه اينکه قطع شود.
  مکانيسمي طراحي شده که وزارت تعاون و سازمان هدفمندي يارانه‌ها، يارانه کساني که استحقاق دريافت يارانه را دارند، دوباره برقرار مي‌کند. کمااينکه از ميان ۴.۵‌ميليون‌نفري که يارانه‌شان قطع شده بود، يارانه حدود ۱.۵ ميليون نفر برقرار شد و هر ماه سازمان هدفمندي يارانه‌ها، يارانه تعدادي را که قطع شده است، پرداخت مي‌کند.
  در واکنش به صحبت‌هاي خزانه‌داري آمريکا در موضوع بازنگري مجوز فروش هواپيما به ايران: قطعا اگر بخواهند چنين اقدامي کنند، عکس‌العمل مناسبي خواهيم داشت. اين امر اگر به معني تحريم مجدد باشد، وزارت خارجه با مفاد برجام مقايسه مي‌کند و سازوکاري طراحي شده که اگر کشوري بخواهد نقض برجام کند، با چه ترتيبي با آن برخورد شود.