روز شمار حصر:

مروری بر مهم ترین خبرها از صبح یک‌شنبه ۱۸ بهمن تا صبح دوشنبه ۱۹ بهمن

این گزارش مروری است بر مهم ترین خبرها از صبح یک‌شنبه ۱۸ بهمن تا صبح دوشنبه ۱۹ بهمن.

تا ۲۲ بهمن

- جبهه مشارکت ایران در بیانیه‌ای از افراد جنبش سبز خواسته بطور فعال و با نمادهای سبز در اهپیمایی ۲۲ بهمن در سراسر کشور شرکت کنند و شعارهایی همچون "الله اکبر" و "استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" سر دهند و از هرگونه عملی که بهانه بدست بهانه‌گیران دهد، پرهیز کنند.

- سردار حسین همدانی، فرمانده سپاه تهران بزرگ، از کسانی که در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت می‌کنند خواست یکدیگر را تحمل کنند و شعارهایی بدهند که شعارهای ملی و انقلاب اسلامی است.

آزاد شده‌ها:

- حمید یحیوی، دانشجوی دکترای علوم سیاسی دانشگاه تهران که دوشنبه پیش بازداشت شده بود، آزاد شد.

- علی قلی‌تبار و مرتضی صارمی، دو عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که بعد از روز عاشورا بازداشت شده بودند، در روزهای اخیر و با قرار وثیقه آزاد شدند.

بازداشت شده‌ها:

- مریم قنبری، وکیل دادگستری و از فعالان حقوق زنان، ساعت ۳ صبح دوشنبه در منزلش بازداشت شد.

- اکبر منتجبی، روزنامه‌نگار سیاسی، ساعت ۲ بامداد یکشنبه در خانه‌اش بازداشت شد. آقای منتجبی سابقه کار در روزنامه‌های صبح امروز، شرق، هم‌میهن و اعتماد ملی و نشریات پیام امروز، شهروند امروز و ایراندخت را دارد.

- زینب کاظم‌خواه، خبرنگار ادبی ایسنا، بامداد یکشنبه در خانه‌اش بازداشت شد.

- احسان مهرابی، خبرنگار پارلمانی روزنامه فرهیختگان، یک‌شنبه شب در خانه‌اش بازداشت شد.

- سمیه مومنی، خبرنگار نشریه نسیم بیداری و خبرنگار سابق ایسنا و فعال کمپین یک میلیون امضا، ساعت ۳ بامداد یکشنبه در خانه‌اش بازداشت شد.

- علی کلایی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر، صبح یک‌شنبه بازداشت شد. آقای کلایی در حال گذراندن دوره سربازی است و به همین دلیل پرونده‌اش در دادسرای نظامی است. علی کلایی پیش از این یک بار در آذر ۸۶ و یک بار دیگر در اردیبهشت ۸۸ (به مدت یک ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین) بازداشت بوده است.

- احمد جلالی فراهانی، دبیر سرویس اجتماعی خبرگزاری مهر، یک روز بعد از اخراج از این خبرگزاری، بامداد یکشنبه در خانه‌اش بازداشت شد. آقای جلالی فراهانی در زمان دولت اصلاحات در روزنامه ایران کار می‌کرد.

- سیامک نادعلی، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان در شهر خرم‌آباد بازداشت شد.

وضعیت بازداشت شده‌ها:

- ماموران زندان اوین، جمعه شب ابراهیم یزدی را به بیمارستان آتیه منتقل کردند. آنها آقای یزدی را شنبه شب و علی‌رغم مخالفت پزشکان، از اتاق مراقبت‌های ویژه خارج کرده و با خود برده‌اند.

- اولین جلسه دادگاه فیض‌الله عرب‌سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب، بعد از ۲۱۶ روز از بازداشت او به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. قاضی برای آقای عرب‌سرخی یک میلیارد تومان وثیقه تعیین کرده است که وکیل او اعلام کرده او استطاعت پرداخت آن را ندارد و خواستار کم شدن وثیقه شده است.

- قرار است امروز (دوشنبه) اولین جلسه دادگاه مصطفی تاج‌زاده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شود. قبلاً اعلام شده بود دادگاه او ۱۱ اسفند خواهد بود.

- محمد شریف، وکیل احمد زیدآبادی و مسعود باستانی، نامه‌ای به دادستان تهران نوشته و از او خواسته علت انتقال موکلینش به زندان رجایی‌شهر را که عملاً آنها را محکوم به سپری کردن حبس در تبعید کرده، توضیح دهد.

نامه‌ها:

- سید حسن خمینی در نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی، رئیس صدا و سیما، به پخش غیرصادقانه و تحریف‌آمیز سخنان آیت‌الله خمینی در برنامه تلویزیونی شاخص «اعتراض جدی» کرد.

- احمد منتظری، فرزند آیت‌الله منتظری، در نامه‌ای به عزت‌الله ضرغامی، نسبت به مطالبی که علی فلاحیان در برنامه «دیروز، امروز، فردا» درباره پدر مرحومش بیان کرد، شدیداً اعتراض کرد.

خبرهای دیگر:

- محمدرضا خاتمی درباره نامه‌ای که محمد خاتمی به مقام رهبری نوشته گفت این نامه در تابستان نوشته شده بوده و محتوای آن را هیچ کس جز خود محمد خاتمی و مقام رهبری نمی‌داند.

- صالح نقره‌کار، خواهرزاده زهرا رهنورد و دبیر کمیته حقوقی ستاد میرحسین موسوی، به دادسرای زندان اوین احضار شده است.

- حدود ۱۰۰۰ دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف دیروز در اعتراض به دستگیری هم‌کلاسی‌هایشان در این دانشگاه تجمع کرده و در این دانشگاه راهپیمایی کردند.

- بخش خبررسانی انگلیسی سایت ندای سبز آزادی آغاز به کار کرد و در این آدرس http://en.irangreenvoice.com قابل دسترسی است.