روز شمار حصر:

مروری بر مهم‌ترین خبرها از صبح چهارشنبه ۲۸ بهمن تا صبح پنج‌شنبه ۲۹ بهمن

این گزارش مروری است بر مهم‌ترین خبرها از صبح چهارشنبه ۲۸ بهمن تا صبح پنج‌شنبه ۲۹ بهمن.

آزاد شده‌ها:

- شهاب الدین طباطبایی، از اعضای جبهه مشارکت و رئیس ستاد جوانان حامی موسوی و خاتمی (ستاد ۸۸)، بعد از حدود هشت ماه بازداشت با وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به مرخصی ۵ روزه آمد. شهاب طباطبایی در دادگاه‌های دسته‌جمعی محاکمه و به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

- شاهدان عینی حاضر در مقابل زندان اوین به ندای سبز آزادی خبر داده‌اند که چهارشنبه شب حدود ۵۰ نفر از زندانیان سیاسی آزاد شده‌اند.

- مازیار سمیعی، از فعالان سابق دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی و از فعالان کمپین یک میلیون امضا، بعد از ۱۴ روز حبس از زندان آزاد شد.

- پریسا کاکایی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر که از ۱۱ دی در بازداشت بود، چهارشنبه شب از زندان آزاد شد.

- بهار تراکمه، دختر یونس تراکمه هم بعد از حدود یک هفته از زندان آزاد شد. بهتر تراکمه پیش از این هم دو شب را در زندان اوین گذرانده بود. اردوان تراکمه، برادر بهار، از فردای عاشورا در زندان اوین است.

- نازنین حسن‌نیا، دانشجو و از خانواده‌های قربانیان اعدام‌های دهه شصت، بعد از دو هفته بازداشت از زندان آزاد شد.

بازداشت‌ها:

- یاسر خسروی‌زاده، از فعالان دانشجویی دانشگاه علم و صنعت، روز سه شنبه ۲۰ بهمن پس از مراجعه به اداره پیگیری وزارت اطّلاعات بازداشت شد. پیش از او روح‌الله صحرایی و علیرضا ابوفاضلی از فعالان دانشجویی دانشگاه علم و صنعت نیز روز دوشنبه ۱۹ بهمن پس از مراجعه به اداره پیگیری وزارت اطّلاعات بازداشت شده بودند و هم اکنون در زندان اوین به سر می‌برند.

- هادی حکیم‌شفایی استاد زبان انگلیسی دانشگاه آزاد واحد بجنورد ساعت نه و نیم شب روز ۲۲ بهمن در منزل خود بازداشت شد.

- علی قادر، عضو کانون دفاع از حقوق کودکان، به تازگی بازداشت شده است.

- مهدی آمیزش، از فعالان حقوق کودکان کار و کودکان خیابانی، در روز ۱۰ بهمن بازداشت شده است. بر اساس این گزارش ها آقای آمیزش در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از آن زمان هیچ تماسی با خانواده خود نداشته است.

- سید منصور موسوی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه علامه طباطبایی، روز ۲۲ بهمن در حوالی میدان صادقیه تهران بازداشت شده است. قای موسوسی از فعالان اسبق بسیج دانشحویی بوده است.

حکم‌ها:

- بر اساس برخی خبرهای رسیده حمزه کرمی، مدیر سایت خبری جمهوریت به ۱۶ سال حبس و پرداخت ۶ میلیارد تومان جزای نقدی محکوم شده است. به گفته شاهدان هنگام ابلاغ این حکم به آقای کرمی، او تعادل خود را از دست داده و حالش بسیار بد شده است. حمزه کرمی از کسانی است که در دادگاه اعتراف‌گیری حاضر و علیه خود و خانواده هاشمی رفسنجانی اعتراف کرد.

وضعیت بازداشت‌شده‌ها:

- مهدی عربشاهی، دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت که از روز عاشورا در بازداشت است، بعد از حدود ۵۰ روز بازداشت در سلول انفرادی به بند عمومی منتقل شده است. علاوه بر مهدی عربشاهی، بهاره هدایت، میلاد اسدی، مرتضی سمیاری و امین نظری از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در بازداشت هستند.

- شیوا نظرآهاری، یکی از هفت عضو بازداشت شده کمیته گزارشگران حقوق بشر، طی تماس تلفنی با خانواده خود از انتقالش به سلول دو نفره بعد از ۶۰ روز بازداشت در سلول انفرادی خبر داد.

- سعید حائری، یکی از هفت عضو بازداشت شده کمیته گزارشگران حقوق بشر، در تماس با خانواده‌اش از اتمام بازجویی خود خبر داده است. آقای حائری از اعضای فعال ستاد مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر نیز بود.

- مهرداد رحیمی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر و قائم مقام کمیته دفاع از حقوق شهروندی ستاد مهدی کروبی، هم در تماس با خانواده خود از تدارم بازجویی‌های طولانی و نگهداری در سلولی کوچک به همراه ۵ نفر دیگر خبر داده است که یکی از این ۵ نفر سعید لیلاز، روزنامه‌نگار، است.

- سعید کلانکی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر که از ۸۰ روز پیش در بازداشت است، بیش از ده روز است که تماسی با خانواده خود نداشته است.

- مرتضی کاظمیان، روزنامه‌نگار و فعال ملی - مذهبی، پس از ۱۷ روز با خانواده خود تماس گرفت. خانواده آقای کاظمیان روحیه او را بالا توصیف کرده‌اند.

- بدرالسادات مفیدی، دبیر انجمن صنفی روزنامه‌نگاران، برای دومین بار با خانواده خود ملاقات کرده است. خانم مفیدی فردای روز عاشورا (بیش از یک و نیم ماه پیش) بازداشت شد.

- مسعود آقایی، همسر بدرالسادات مفیدی و از فعالان ملی – مذهبی هم همزمان با بدرالسادات مفیدی بازداشت شد که از زمان بازداشت ملاقاتی با خانواده خود نداشته و تنها دو هفته پیش تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود داشته است.

- پرونده جهانبخش خانجانی، مدیرکل سابق وزارت کشور، سعید لیلاز، روزنامه نگار، و شاپور کاظمی، برادر زهرا رهنورد، به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است. در دادگاه بدوی آقای خانجانی به ۶ سال حبس تعزیری، آقای لیلاز به ۹ سال زندان تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و شاپور کاظمی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

- وکیل مدافع سجاد ساده، دانشجوی دانشکده فنی دانشگاه تهران که ۱۶ آذر بازداشت شده، از تجدید وقت رسیدگی به پرونده موکلشبه درخواست وکیل خبر داد. اتهام سجاد ساده اقدام علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجمعات داخل دانشگاه است.

- ابوالفضل قسمی، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد حقوق عمومی دانشگاه علامه طباطبایی که در روز عاشورا بازداشت شده، همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد.

دیدارها:

- در روزهای اخیر تعداد زیادی از شخصیت‌های سیاسی از علی کروبی، پسر مهدی کروبی که روز ۲۲ بهمن مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته بود، عیادت کرده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان از یاسر خمینی، نوه آیت الله خمینی، فاطمه و یاسر هاشمی رفسنجانی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی، عبدالله نوری، غلامحسین کرباسچی و اسحاق جهانگیری نام برد.

بیانیه‌ها:

- به دنبال برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و برخی تلاش ها برای مصادره این راهپیمایی، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن تشکر از مردم برای شرکت مسئولانه در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تقبیح اعمال خشونت‌آمیز انجام شده در جریان آن، مراتب تأسف عمیق خود را از واکنش‌های تنگ‌نظرانه و تلاش‌های فرصت‌طلبانه‌ای که بلافاصله از همان روز ۲۲ بهمن به منظور تحریف و مصادره این حضور معنادار صورت گرفت، اعلام کرد.

- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد شهرکرد در بیانیه‌ای از حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن قدردانی کرده و بار دیگر جنایات و سرکوب‌های انجام گرفته در حوادث اخیر را محکوم کرده است.

کارگری:

- محمد پارسا، رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق، می‌گوید ۹۰۰ هزار نفر از کارگران صنعت برق ایران در آستانه بیکاری قرار دارند و میزان مطالبات اعضای این سندیکا از دولت به بیش از پنج میلیارد دلار - پنج هزار میلیارد تومان- رسیده است.

خبرهای دیگر:

- شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که ایران، درخواست تعیین نماینده ویژه در امور شکنجه، آزادی همه زندانیان سیاسی و پذیرش تحقیق بین‌المللی درباره خشونت‌های پس از انتخابات را رد کرده است. این شورا همچنین در گزارش خود خاطر نشان ساخته که ایران هنوز نپذیرفته که مجازات اعدام را لغو کند.