روز شمار حصر:

گزارش

حداقل دستاورد سفر روحانی به نیویورک کاهش قیمت دلار و افزایش نگاه مثبت به ایران بوده است اما بسیاری امیدوارتر به این سفر نگاه می کنند.بسیاری سفر حسن روحانی به نیویورک را با سفر خاتمی مقایسه می کنند.شاید با این تفاوت که فعلا براساس اخبار منتشر شده دست روحانی باز تر از خاتمی است.یکی از مباحثی که برای رسانه ها جذاب تر از سیاستمداران است رودر رو شدن روحانی با باراک اوباما است.
درآستانه سفر روحانی به نیویورک و همچنین تبادل نامه بین روسای بین ایران و آمریکا گمانه زنیها درباره بهبود روابط دو کشور آغاز شده است.حسین موسویان مدعی شده که رهبری مجوز ورود روحانی به مذاکرات مستقیم با آمریکا را صادر کرده و هیچ فرصتی بهتر از این برای پایان دادن به دهه ها خصومت بین ایران و آمریکا وجود ندارد. علی اکبر صالحی،هم گفت که ایران آماده است به اختلاف بر سر فعالیت های هسته ای خاتمه دهد.
پس از سخنان کنایه آمیز احمدی نژاد با عنوان" برادران قاچاقچی" وقتی سخن از فعالیتهای اقتصادی سپاه می شود در شبکه های اجتماعی نام این نهاد با " برادران قاچاقچی" برده می شود. برخی معتقدند حضور اقتصادی سپاه را با واقعیت های اقتصادی آشنا و رفتار فرماندهان این نهاد را تعدیل می کند.برخی اما معتقدند که سپاه از قدرت اقتصادی خود در راستای قدرت سیاسی و سرکوب منتقدان استفاده می کند
در حالی که هنوز ماجرای ۱۶ میلیارد تومان اختلاس احمدی نژاد از حساب نهاد ریاست جمهوری به پایان نرسیده هر روز خبرهایی از اختلاس های جدید منتشر می شود.دولت حسن روحانی شاید به دلیل هراس از ممانعت رهبری تصمیم گرفته فعلا از انتشار فهرست اختلاس های احمدی نژاد اجتناب کند اما ادعاهای نزدیکان احمدی نژاد سبب شده که اکبر ترکان اسناد جدیدی درباره اختلاس های دولت احمدی نژاد در روزهای آخر منتشر کند.
اقدام سرپرست وزارت علوم برای پاسخ به مطالبات قاطبه دانشجویان و دانشگاهیان باعث خشم چهره های افراطی مجلس و نزدیکان رهبری شده است که قصد داشتند انتقام پیروزی روحانی را از دانشگاه بگیرند.برکناری تعدادی از روسای دانشگاه ها که در سالیان گذشته با ستاره دار کردن دانشجویان و اخراج اساتید فضای امنیتی را بر دانشگاه ها حاکم کرده بودند مطالبات دانشجویان و اساتید دانشگاه از دولت روحانی بوده است.
بازماندگان دولت احمدی نژاد در سمت های اجرایی امید دانشجویان را نشانه گرفته اند.آنان تلاش می کنند به دانشجویان بقبولانند که در دولت روحانی هم بنا است فشار بر دانشجویان ادامه داشته باشد.در حالی که دولت جدید کار خود را شروع کرده بازماندگان دولت قبل موضوع سه ستاره کردن دانشجویان را همچنان در دستور کار دارند.جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم از دانشجویانی که حقشان ضایع شده خواسته به وزارت علوم اطلاع دهند.
زندانیان سیاسی با وجود تمامی فشارها این بار نیز مبدع حرکتی جدید در جامعه سیاسی ایران و خارج از کشور شده اند.فارغ از مباحث مطرح شده در نامه زندانیان سیاسی این نامه می تواند موضوع تحریم ها را به عنوان یکی از موضوعات اصلی سیاست ایران مطرح کندنامه زندانیان سیاسی کمکی نیز به دولت روحانی خواهد بود تا در ماه های ابتدایی فعالیتش با جلب شدن دوباره توجه افکار عمومی دراین باره چاره جویی کند.
حبیب‌الله کاسه‌ساز که زمانی رییس اداره‌ی سانسور معاونت سینمایی بود اینک با همکاری ارشدان سازمان سینمایی بر مسند رییس هیأت مدیره‌ی بدلی خانه‌ی سینما نشسته، دست‌بردار نیست: «هیچ مقام قانونی نمی‌تواند دستور بازگشایی خانه سینما و تحویل به صنوف غیرقانونی را بدهد». او تصمیم ندارد تا کلید امانتی را پس‌‌‌ بدهد. همه منتظرند تا رییس سمنانی بعدی دولت بر سر کار آید و کلید بر قفل هفت‌پیچِ کوچه‌ی سمنان اندازد.
میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ به آمارسازیهای دولت انتقاد کرد و از جمله انتقادهای او مربوط به آمار اشتغال بود اما محمود احمدی نژاد دروغهای خود را در قالب نمودارهای خود ساخته تکرار کرد.این .مرکز آمار ایران اما مجبور به اعتراف شده و وضعیت اشتغال ۱۳ استان در فاصله سال‌های ۸۴ تا ۹۱ بدتر شده و ۲۴ استان در پایان سال گذشته دارای نرخ بیکاری دورقمی بود.
در حالیکه مردم در انتخابات نه بزرگی به دولت احمدی نژاد و کاندیدای مورد حمایت رهبری و جنتی گفته اند، دبیر شورای نگهبان امیدوار است که رد پای دولت احمدی نژاد در دولت بعد هم باقی بماند. او گفته است"‌ احمدی‌نژاد از این که اسلام را در مجامع بین‌المللی مطرح کند، احساس شرم نکرد و نام ولی عصر(عج) توسط وی برای اولین‌بار در سازمان ملل مطرح شد. امیدواریم دولت بعدی هم این راه را ادامه دهد. "